Velencei karnevál

Velencei karnevál 2010. február 6-16.
Hogy mi teszi egyedülállóvá a velencei karnevált? A semmihez sem hasonlítható varázsa Velencének, ahol a karnevál idején az utcák megtelnek élettel és a sikátorokban , tereken pompás jelmezekbe bújt emberek pózolnak a több száz éves paloták mindennapi díszletei előtt. Az utcákon, tereken utcai zenészek szórakoztatják a látogatókat, a kis sikátorokban felmelegedhetünk egy ízletes forral bort kortyolgatva, beülhetünk egy hangulatos bárba, hogy a velenceiek kedvenc aperifijét a spritz-et vagy egy finom Bellini koktél elfogyasszunk és megkóstolhatjuk a karnevál jellegzetes édességét a frittellet is.
Velence városát az évszázadok során számos , a szépségét, hangulatát sejtető jelzővel ruházták fel, de a lagúnák városa minden elképzelésünket felülmúlja és újra és újra visszatérésre készteti a látogatókat. Barangolja be , a kis útvesztőket, fedezze fel az Úszó város rejtett szépségeit és adja át magát a karnevál hangulatának.
A Karnevál története:
A velencei karnevál sok részletet megőrzött a múltból: a dózse és vendégei az erkélyről üdvözlik a népet. Megszólalnak a harsonák és az ég hirtelen tele lesz menekülő színekkel, léggömbök százai repülnek, imbolyognak a magasban, mintha Velence is szállni készülne. A velencei karneválok történelme több mint 800 évvel ezelőttre vezethető vissza. Tulajdonképpen az ókori Rómából származó népi ünnepség, a farsangot lezáró látványos felvonulás, amely elnevezését valószínűleg arról a hajót ábrázoló szekérről kapta (CARNUS NAVALIS), melyet az álarcos és állati alakokat öltő tömeg vidám énekeket dalolva és tréfákat űzve vontat végig. A Karnevál a farsang utolsó csütörtöke (Giovedi grasso) után veszi kezdetét. A giovedi grasso: Vitale Michieli dózse 1165-ben szerzett sikeres győzelmének is emlékezetes dátuma.
1296-ban a szenátus Martedi Grasso napját ünnepnappá nyilvánította. Kezdetben a karneváli időszak meglehetősen hosszú időszakot ölelt fel, a karácsonyi ünnepektől dec.26-tól egészen húshagyó keddig tartott.Az 1400-as évektől az 1500-as évek végéig a karneváli ünnepségeket a Compagnie della Calza testülete szervezte, amelynek a tagjai főleg fiatal patríciusok voltak. A karnevál történetében azonban az 1700-as évek számítanak leginkább. Ekkor kezdett a legjobban hasonlítani a Karnevál formája a mai napig ismert és kedvelt látványos felvonuláshoz. Napjainkig ennek szellemében rendezik a velencei palotákban az ismert táncmulatságokat, és jelmezes bevonulásokat, utcai előadásokat. A velencei származású Carlo Goldoni is több művében említést tesz a híres parádéról. (Vígjátékai a mai napig népszerűek.)További információk: www.tdmtravel.hu